Harry Potter i Przeklęte dziecko

[Głosów:0    Średnia:0/5]

„Harry Potter i przeklęte dziecko” autorstwa J.K. Rowling, Johna Tiffany i Jacka Thorne to ósma książka z serii o Harry’m Potterze, ale po raz pierwszy została najpierw stworzona jako sztuka teatralna, a następnie jej scenariusz został wydrukowany w formie książki.

Minęło dziewiętnaście lat od wydarzeń, które rozgrywały się w książce „Harry Potter i Insygnia Śmierci”. Harry jest obecnie dorosłym człowiekiem i przepracowanym urzędnikiem Ministerstwa Magii. Jest żonaty z Ginny Weasley, a ich dzieci to James, Albus i Lily. Kiedy zaczyna się historia, rodzina Potterów zabiera zdenerwowanego Albusa, aby złapać pociąg do Hogwartu, gdzie chłopiec ma rozpocząć pierwszy rok w szkole magii.

Ponadczasowa opowieść o Harrym Potterze powraca

Uczniowie szkoły podzieleni są na cztery domy, a Albus – tak jak jego ojciec zresztą – obawia się, że zostanie wybrany do domu Slytherina. Reprezentowany przez węża, Slytherin znany jest jako dom Czarnej Magii. Albus nie wierzy, że jest to odpowiednie miejsce dla odważnych czarodziejów. Na dworcu kolejowym Potterowie „wpadają” na Rona Weasleya i Hermione Granger, którzy obecnie są małżeństwem i mają dwoje dzieci. Hermiona jest ministrem magii. Natomiast Ich córka, Rose Weasley-Granger, również po raz pierwszy pojedzie do Hogwartu.

przycisk do pobrania książki orwell

W czasie jazdy pociągiem Rose poucza Albusa o tym, jak ważne jest, by w szkole zaznajomić się z właściwymi osobami. Jest zrozpaczona, kiedy Albus natychmiast zaprzyjaźnia się z Scorpiusem Malfoyem. Scorpius jest synem rywala Harry’ego z Hogwartu – Draco Malfoya. Mówi się, że Scorpius może być biologicznym synem Voldemorta, złego czarodzieja, który zabił rodziców Harry’ego i próbował zabić jego samego. Niektórzy sugerują nawet, że Draco i jego żona nie mogli mieć dzieci, więc cofnęli się w czasie, aby wysłać matkę Scorpiusa z powrotem do Voldemorta. W Hogwarcie Tiara przydziału umieszcza zarówno Scorpiusa, jak i Albusa w Slytherinie.

Kolejnych kilka lat, które następowały po tym wydarzeniu, zostało tylko krótko przedstawionych. Albus nadal nie lubi Hogwartu, gdzie wielokrotnie nie nadąża za spuścizną swojego słynnego ojca i czuje się, jakby za każdym razem był w jego cieniu. Relacje między Harrym i Albusem są coraz bardziej napięte. Kiedy mężczyzna z nielegalnym Zmieniaczem Czasu zostaje aresztowany, Harry i Hermiona potajemnie zastanawiają się, jak poradzić sobie z tą sytuacją. Hermiona, w akcie desperacji, ukrywa urządzenie do podróżowania w czasie w swoim biurze.

Czy warto pobrać i przeczytać kolejną odsłonę z uniwersum Harrego pottera?

Pewnego wieczoru do Harry’ego do domu przyjeżdża starszy już Amos Diggery. Prawie dwie dekady wcześniej, Voldemort zabił syna Diggory’ego, Cedrica, po prostu dlatego, że Cedric był z Harrym w labiryncie. Amos, wykorzystuje poczucie winy Harry’ego, wspominając, że słyszał, jak Ministerstwo przejęło czas. Prosi Harry’ego, aby pozwolił mu go użyć i odzyskać syna. Harry zaprzecza plotkom tym plotkom. Niestety Albus jest świadkiem tej rozmowy. Kiedy podsłuchuje, przypadkowo poznaje siostrzenicę Amosa – Delphi, która również słucha.

Gdy Albus zaczyna pakować się, by wrócić do szkoły, Harry daje mu mały koc. To ostatnia rzecz, którą Harry ma od matki. Albus narzeka, że to bezużyteczny prezent. W złości Harry i Albus mówią sobie nawzajem, że czasami chcą, aby nie były ze sobą spokrewnieni. Albus ucieka z pokoju, gdy Harry prosi go o powrót. Harry zaczyna mieć złe sny, a jego blizna zaczyna boleć ponownie. Tak rozpoczyna się fabuła książki.

Trzeba podkreślić, że jeśli nie znasz oryginalnych książek, a przynajmniej postaci z filmów o Harrym Potterze, możesz mieć problemy z dokładnym zrozumieniem tej książki. Jeśli jednak ich nie przeczytałeś, to z łatwością możesz nadrobić zaległości.

Jeśli znasz już historie o Harrym Potterze, to książka ukaże Ci się jako wspaniałe połączenie dowcipnego dialogu z opowiadaniem historii. Czasem ma się niesamowite wrażenie, jakby to nie była tylko kontynuacja przygód Harry’ego Pottera, ale wskrzeszenie postaci, którą stworzyła J.K. Rowling.

Choć może nie zadowolić wszystkich fanów (zwłaszcza element podróży w czasie jest ogromnym odejściem od mitologii oryginalnych książek o Harry’m Potterze), to jednak kulminacja „Harry’ego Pottera i Przeklętego dziecka” jest równie wzruszająca, brutalna i miażdżąca, a jednocześnie bardzo poruszająca i w końcu czuła jak oryginalne powieści J.K. Rowling’a o Harrym Potterze. Zdecydowanie polecamy jego lekturę, ponieważ nie ma magii takiej jak magia Harry’ego Pottera!

Zapraszamy do dzielenia się przemyśleniami lub opiniami na temat książki

      Zostaw komentarz o PDF