Tamte dni tamte noce

POBIERZ
Już 1566 osoby pobrały tego Ebooka!
[Głosów:1613    Średnia:4.8/5]

Tamte dni, tamte noce to powieść amerykańskiego pisarza André Acimana z 2007 roku, która koncentruje się na rozkwicie romantycznego związku między ciekawskim 17-letnim amerykańsko-włoskim żydowskim chłopcem Elio Perlmanem a 24-letnim amerykańskim uczonym żydowskiego pochodzenia Oliverem. Opowieść rozgrywa się w latach 80-tych ubiegłego stulecia. Można powiedzieć, że powieść stanowi niejako kronikę ich letniego romansu oraz czasu 20 lat, które nastąpią po niej.

tamte noce tamte dnie zapiera dech w piersiach

Wspaniała, lecz smutna opowieść

Narrator Elio Perlman wspomina wydarzenia z lata 1987 roku, kiedy miał siedemnaście lat i mieszkał z rodzicami we Włoszech. Każdego lata jego rodzice przez sześć tygodni przyjmowali doktoranta jako gościa domowego, który recenzował rękopis książki i pomagał ojcu w pracy nad dokumentami akademickimi. Elio odwołuje się do tradycji, którą stanowiło to, że wymagano od niego opuszczenia sypialni, aby gość mógł z niej korzystać przez cały czas trwania pobytu.

przycisk do pobrania książki orwell

Oliver, gość na lato, jest beztroski i współcześnie powiedzielibyśmy, że oderwany od rzeczywistości. Stanowi to wyraźny kontrast z introwersją Elio. Elio wybrał Olivera na gościa w nadziei na “natychmiastowe pokrewieństwo” między nimi . Czasami też występował jako jego przewodnik turystyczny, choć jego próby wywarcia wrażenia na Oliverze spotykają się z obojętnością. Kiedy Oliver chwyta za ramię Elio po meczu tenisowym, Elio wycofuje się z przerażenia. Chociaż Elio wyznaje swoją biseksualność i atrakcyjność Oliverowi, jest szczególnie podekscytowany odkryciem, że Oliver jest Żydem, postrzegając to jako niezwykłą więź między nimi. Jednak ma wątpliwości, czy Oliver odwzajemnia swoje uczucia.

Pobierz ebooka w PDF i poznaj bohaterów powieści

Przed powrotem do Stanów Zjednoczonych Oliver postanawia spędzić trzy dni w Rzymie, gdzie towarzyszy mu Elia. Po powrocie z podróży, Elio jest zasmucony, że jego rzeczy wróciły do jego pierwotnej sypialni, a wszystkie ślady wizyty Oliver zniknęły. Elio rozmawia z ojcem, który mówi, że aprobuje przyjaźń (i relację) między Eliem a Oliverem.

Piętnaście lat później Elio odwiedza Olivera w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie jest on profesorem. Elio nie chce spotykać się z żoną i dziećmi Olivera, przyznając, że wciąż coś czuje w stosunku do Olivera i jednocześnie jest zazdrosny o jego nową rodzinę. Oliver przyznaje, że śledził karierę akademicką Elio i pokazuje mu pocztówkę, która miał ze sobą od momentu, gdy opuścił Włochy i przechowywał ją przez wiele lat. Podczas ostatniego spotkania w barze Elia i Oliver uznają, że ludzie mogą prowadzić dwa równoległe życia – jedno w rzeczywistości, a drugie w ich własnej wyobraźni.

Rewelacyjne i zaskakujące zakończenie

Dwadzieścia lat po pierwszym spotkaniu Oliver odwiedza dom rodzinny Elio we Włoszech. Przypomina sobie ich wspólny czas. Elio informuje przy tym Olivera, że jego ojciec zmarł i że jego prochy zostały rozsypane.. Powieść kończy się. Elio, jako narrator, przypominając czytelnikowi, że jeśli Oliver pamiętał wszystko, co mówił, to powinien jeszcze raz “spojrzeć mi w twarz, spojrzeć mi w oczy i zawołać mnie Twoim imieniem”.

Reasumując, psychologiczne manewry, które w pewien sposób towarzyszą przyciąganiu między osobami, rzadko były bardziej sprytnie uchwycone niż w szczerej, a czasem rozdzierającej serce elegii o ludzkiej pasji Andre Acimana. Tamte dni, tamte noce to powieść niezwykła i w końcu niezapomniana.

POBIERZ
Już 1566 osoby pobrały tego Ebooka!